Podcast: Sohvaperunat-Riku huomasi käyttämässään lääkkeessä kiusallisen sivuvaikutuksen – ”Kun katsoin itseäni alasti peilistä...”
Kaljuuntumislääkkeellä on ollut Riku Huttuselle ikävä sivuvaikutus.

Sohvaperunat-sarjassa esiintyvä Riku Huttunen kertoo juontamassaan Ihan oikeesti -podcastissa kiusallisesta sivuvaikutuksesta, jota hänen käyttämänsä kaljuuntumislääke on aiheuttanut.
– Tämä rintojeni kasvu on tällä hetkellä jälleen megalomaanista, hän täräyttää jaksossa.
Huttunen on aiemminkin kertonut julkisuudessa, että hänen käyttämänsä finasteridilääke on aiheuttanut hänelle rintojen kasvua.
Kun katsoin eilen illalla itseäni
– Kun katsoin eilen illalla itseäni alasti peilistä, niin minulle on tullut raskausarpia rintoihin, Huttunen sanoo.
Huttunen kertoo, että muutos on tapahtunut, vaikkei hän muuten koe lihoneensa viime aikoina.
– Niin miten nämä rinnat voivat vain kasvaa, kasvaa ja jatkaa kasvamista? Onko se se vitun hiustenlähtölääke? Huttunen parahtaa.
Se on se hiustenlähtölääke vastaa
– Se on se hiustenlähtölääke, vastaa juontokollega Annika Granholm .
Huttunen alkaa jo kaavailla urheiluliivien hankkimista.
– Senkin takia varmaan voi tulla niitä raskausarpia, kun ne [rinnat] heiluvat vaan, jos käy vaikka kävelyllä.
Sohvaperunat-kasvo kertoi aiemmin AMNZ Uutisille, että kaljuuntumislääkkeen syöminen oli tuonut mukanaan rintojen kasvun. Asia ei tullut hänelle täytenä yllätyksenä, sillä lääkäri oli varoittanut mahdollisesta sivuvaikutuksesta. Hän kertoi olleensa aina hieman isokokoisempi ja rintakehän alue on ollut pehmeä.
– Nyt rintoihin alkoi kuitenkin tulla naisellista muotoa, Huttunen kertoi toukokuussa 2025.
– Päällimmäinen fiilis oli, että ei tämä nyt kiva juttu ole.
Selvitysten mukaan miesten rintojen liikakasvu eli gynekomastia ei ole finasteridin yleinen sivuvaikutus, mutta riski on silti olemassa . Joissakin tapauksissa ”miestissit” ovat pysyneet pitkään, jopa vuosia lääkkeen lopettamisen jälkeen.



